Využití portálu Proškoly.cz pro žáky z Ukrajiny

V období nejistoty dalšího vývoje válečného konfliktu na Ukrajině, kdy na svých školách řešíte přijímání a začlenění ukrajinských dětí do vzdělávacího systému České republiky, jsme pro Vás na portále Proškoly.cz připravili přehled možností využití stávajícího obsahu pro děti uprchlíků.

Možnosti využití jednotlivých testů vždy závisí na úrovni porozumění českému zadání. I přesto však v nabídce portálu Proškoly.cz najdete úlohy, které bez obtíží vyřeší i žáci, kteří českému jazyku nerozumí vůbec. Zadání úlohy pochopí z náhledu testové úlohy, případně postačí malá pomoc ze strany učitele.

Které testy Vám můžeme doporučit?

• Matematika – většinou jde o početní příklady, k jejichž vyřešení není třeba znát dokonale český jazyk. Zadání úloh lze snadno pochopit z jejich náhledu.
  • Anglický jazyk (slovní zásoba) – žáci přiřazují obrázek k anglickému termínu či naopak. Jednotlivé obrázky lze při individuální výuce využít také k postupnému osvojování jednoduchých českých slov.
  • Anglický jazyk (gramatika) – zadání jednotlivých úloh je v anglickém jazyce. Znalost českého jazyka není nutná.
  • Německý jazyk (slovní zásoba) – žáci přiřazují obrázek k německému termínu či naopak. Jednotlivé obrázky lze při individuální výuce využít také k postupnému osvojování jednoduchých českých slov.
  • Testy pro nejmenší – logické úlohy se snadno pochopitelným zadáním. Jednotlivé úlohy jsou doplněny o zvukový doprovod v českém jazyce. Lze tedy spojit řešení zajímavých úloh s postupným seznamováním s českým jazykem.
  • Testy dětských schopností – úlohy zaměřené na různé druhy inteligence. Bez obtíží lze využít numerickou inteligenci, geometrickou logiku i prostorovou představivost.
  • Paměťové testy – úlohy zaměřené na prověření paměti žáků. Bez problémů lze využít paměť obrazovou a numerickou, z úloh pro verbální paměť úlohy na zapamatování slov.

Pokud hledáte možnosti, jak ukrajinské žáky začít seznamovat s českým jazykem, můžete využít oblast Specifické poruchy učení.

• hravá, zábavná forma založená hlavně na obrázcích
  • karta obrázků použitých v testech s českými názvy s možností vytisknutí (postupné seznamování s českým jazykem)
  • on-line testy a 60 pracovních listů k vytisknutí
  • možno procvičovat hlásky, slabiky, sestavování slov, slovní fotbal
  • orientace čas – dny v týdnu, měsíce, roční období, denní činnosti

Rozšířili jsme pro Vás také Formuláře pro školu a rodiče o 11 dvojjazyčných formulářů, jimiž Vám chceme usnadnit novou administrativu spojenou s příchodem ukrajinských žáků do českých škol. Novou sadu formulářů jsme pro vás připravili ve 3 formátech - .doc, .docx a .pdf.

Při zadávání ukrajinských dětí do administračního účtu zapisujte jejich jména latinkou.

Má-li Vaše škola zakoupenou licenci, požádejte školního administrátora o poskytnutí přístupového jména a hesla.

Nemáte-li dosud licenci pro využívání portálu Proškoly.cz, požádejte o její zakoupení Vašeho ředitele/ředitelku nebo nás kontaktujte.