Metodika domácího vzdělávání žáků

Výukový portál Proškoly.cz je nástrojem pro vzdělávání žákům. Materiály v něm obsažené byly vytvořeny nejen pro práci ve výuce, ale také pro domácí vzdělávání žáků. Jednotlivé on-line testy i pracovní listy slouží k procvičování učiva.

Způsoby domácího vzdělávání žáků

1. On-line výukové testy

K využívání on-line materiálů Vy i žáci potřebujete pouze jakékoliv zařízení s přístupem k internetu.

Zadání práce učitelem:

• Na Proškoly.cz se přihlaste pomocí přístupových údajů do svého učitelského účtu.
  • Zvolte požadovanou oblast z testů, kterou mají žáci procvičovat.
  • Vyberte požadované učivo z nabídky zvolené oblasti, popřípadě konkrétní testy.
  • Informujte žáky nejlépe on-line způsobem (př.: e-mail, e-learning, zasláním zprávy prostřednictvím komunikačního portálu Školanadlani.cz, …) o testech, které mají vypracovat a termínu jejich vypracování, po jehož vypršení si práci zkontrolujete.
  • Ve svém učitelském účtu si zkontrolujte práci Vašich žáků.

Vypracování zadaného testu žákem:

• Na Proškoly.cz se žák pomocí svých přístupových údajů přihlásí do svého žákovského účtu.
  • Podle zadání učitele najde a vypracuje zadané testy.
  • Test vždy ukončí kliknutím na růžové tlačítko Vyhodnotit test.
  • Test se automaticky vyhodnotí a žákovi se zobrazí certifikát s jeho úspěšností a vyhodnocením jednotlivých odpovědí. Chybně zodpovězené otázky si žák může znovu zobrazit.

Kontrola zadané práce:

• Ve svém učitelském účtu zvolte konkrétní test, který jste zadali žákům.
  • V sekci Výsledky žáků celé školy zvolte třídu.
  • Zvolte testy vypracované k určitému datu a klikněte na Podrobný přehled.
  • Zobrazí se Vám jmenný seznam žáků s uvedeným počtem dosažených bodů jednotlivých testů.
  • Kliknutím na ikonu vpravo na konci řádku se jménem žáka se Vám zobrazí jeho certifikát s úspěšností žáka a vyhodnocením jednotlivých odpovědí. Chybně zodpovězené otázky si můžete zobrazit.
  • Práci žáka ohodnoťte známkou či jiným vhodným způsobem.
  • Standardním způsobem informujte žáka o jeho hodnocení.

2. Pracovní listy (k dispozici pouze učitelům)

Tisknutelné materiály ve 2 formátech – doc (možnost vlastní úpravy), pdf (ihned k vytištění).

Vypracování zadaného testu žákem:

• Kvízy (u všech kategorii nižší a vyšší obtížnost, formát doc obsahuje správné řešení – určeno pro učitele)
    Kategorie: Logika, Matematika, Český jazyk a literatura, Přírodní vědy, Společenské vědy
  • Specifické poruchy učení
    Kategorie: Zrakové vnímání, Sluchové vnímání, Pozornost a paměť, Orientace – prostor, Orientace – čas, Posloupnosti
  • Fake news (využitelné např.: k rozšíření učiva dějepisu, mediální a rodinné výchovy, přírodních věd, …)
    Kategorie: Historie, Pravda nebo lež, Svět a příroda, Internetový svět, Zdravý životní styl, Politické minimum, Základní pojmy 1 a 2, Kdo? Co? Komu? Jak? Proč?

Možnosti práce:

a) Stažení a zaslání pracovních listů žákům

• Vyberte a stáhněte vhodné pracovní listy.
  • Jednotlivé pracovní listy zašlete/zveřejněte žákům on-line způsobem (př.: e-mail, e-learning, možno vložit jako přílohu při komunikování na Školanadlani.cz, …)
  • Nezapomeňte žáky informovat o termínu a způsobu odevzdání jejich práce.
  • Vyhodnoťte výsledky odevzdané pracovní listy

b) Stažení a vytisknutí pracovních listů

• Vyberte vhodné pracovní listy odpovídající schopnostem žáků.
  • Tyto pracovní listy stáhněte a vytiskněte.
  • Osobně předejte jednotlivým rodičům/žákům.
    Tento způsob je vhodný, pokud nemáte možnost s některými žáky komunikovat vzdáleně v on-line prostředí.